Razgovori o umjetnoj inteligenciji u Providurovoj palači!

Hrvatska udruga za umjetnu inteligenciju (CroAI) u suradnji sa zadarskom tvrtkom Cognism organizira meetup u Zadru.

17.09.2023. - 12:15
17.09.2023. - 12:16
 0
Razgovori o umjetnoj inteligenciji u Providurovoj palači!
Foto: CroAI/ PR fotografije

Dok svijet raspravlja i polemizira o tome treba li i kako koristiti AI u svakodnevnom životu, sam napredak umjetne inteligencije je zapanjujuć i nema nikakvu namjeru stati, pa ni uzeti pauzu.

Napredak umjetne inteligencije (AI) u posljednjim godinama bio je izvanredan i pokrivao je mnoge različite aspekte.

Ključna područja napretka u AI tehnologijama:

  1. Duboko učenje i neuronske mreže: Duboko učenje je postalo temeljni pristup u AI. Modeli poput GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3) pokazali su izvanrednu sposobnost generiranja teksta, a također su ostvarili značajan napredak u obradi slika, govora i drugih podataka.

  2. Samoučenje: AI sustavi postaju sve sposobniji u učenju iz velikih količina neprocesiranih podataka. To znači da mogu prepoznati obrasce i strukture bez potrebe za ručnim označavanjem podataka.

  3. Reinforcement učenje: Ovo je tehnika učenja gdje AI agent uči kako izvršavati zadatke putem interakcije s okolinom. Primjena u robotici, autonomnoj vožnji i upravljanju resursima sve više napreduje.

  4. Generativni modeli: Generativni modeli, kao što su varijacionalni autoenkoderi (VAE) i generativne suparničke mreže (GAN), omogućuju kreiranje novih podataka poput slika, glazbe i teksta. Ovo ima primjene u umjetnosti, dizajnu i kreativnim industrijama.

  5. AI u medicini: AI se sve više primjenjuje u dijagnozi, analizi medicinskih slika i personaliziranom liječenju. Napredak u obradi medicinskih podataka omogućava precizniju identifikaciju bolesti i razvoj novih terapija.

  6. Autonomna vozila: Tehnologija autonomne vožnje napreduje, koristeći AI za prepoznavanje prometnih znakova, drugih vozila i sigurnu navigaciju u kompleksnim okruženjima.

  7. Prirodni jezik i obrada teksta: Napredak u obradi prirodnog jezika (NLP) omogućio je bolje razumijevanje i generiranje teksta. Chatbotovi, prijevod jezika i analiza sentimenta samo su neke od primjena.

  8. Robotika: AI je integriran u robotske sustave kako bi se poboljšala njihova sposobnost razumijevanja okoline, interakcije s ljudima i izvršavanja različitih zadataka.

  9. Etička pitanja i transparentnost: S rastućom složenošću AI sustava, naglasak je na rješavanju etičkih pitanja, poput pristranosti u algoritmima i transparentnosti u odlukama koje donose AI sustavi.

  10. Kvantno računarstvo: AI se također koristi za optimizaciju problema vezanih uz kvantno računarstvo, što bi moglo dovesti do značajnog ubrzanja rješavanja složenih problema.

Hrvatska se već ističe kao moguće plodno tlo za razvoj inovacija u području umjetne inteligencije. Posjedujemo talentirane pojedince, stručnost i strast potrebnu za poticanje napretka. Zadar i Dalmacija, poznati po svojoj bogatoj povijesti i kulturi, sada se nalaze pred prilikom da preuzmu vodeću ulogu u suvremenoj tehnološkoj transformaciji.

Pod nazivom "Zadar's Response to AI's Call", CroAI u suradnji s zadarskim Cognismom organizira događaj koji okuplja četiri stručnjaka iz različitih područja. Ovi stručnjaci će analizirati trenutno stanje AI tehnologije i njene implikacije na različite aspekte života. "Ovime stvaramo platformu ne samo za stjecanje znanja, već i za razvijanje i ostvarenje novih ideja, izvan okvira Zagreba", objasnila je Martina Silov, izvršna direktorica CroAI-a.

Na panelu će sudjelovati Ministar regionalnog razvoja i fondova EU, Šime Erlić; dekanica Fakulteta organizacije i informatike, Nina Begičević Ređep; osnivač tvrtke Cognism, jedne od vodećih hrvatskih i zadarskih IT firmi, Stjepan Buljat; te Voditelj Galerije Forum u Zagrebu, povjesničar umjetnosti i likovni kritičar, Feđa Gavrilović.

Meetup će se održati večeras s početkom u 19 sati u Providurovoj palači, na adresi Poljana Šime Budinića 3. Svi zainteresirani mogu rezervirati svoje mjesto putem registracije klikom na link.

   0
   0