''Živim život bez nasilja''
„16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ - u suradnji s Policijskom upravom zadarskom provodila se edukacija učenika.
Nasilje nad ženama najrašireniji je oblik ugrožavanja temeljnih ljudskih prava (pravo na život, pravo na privatnost i obiteljski život, pravo na zaštitu dostojanstva, pravo na dom, pravo na slobodu izražavanja, pravo na život bez mučenja i nečovječnog postupanja i dr.), no, ipak, najveći broj nasilja ostaje neregistriran. Žene se nerado odlučuju prijaviti nasilnika, najčešće zbog straha od izazivanja nasilnika i uzrokovanja još težeg nasilja, ekonomske ovisnosti, niske razine samopouzdanja, mišljenja kako joj ionako nitko ne može pomoći... Nažalost, u nekim situacijama nasilje se pokušava opravdati, no takve pokušaje potrebno je najoštrije osuditi.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenog. Naime, taj su dan 1999. godine Ujedinjeni narodi službeno potvrdili kao Međunarodni dan eliminacije nasilja nad ženama u znak sjećanja na likvidaciju sestara Mirabel, Patriu, Minervu i Mariju Teresu, političke aktivistkinje u Dominikanskoj Republici, koje je zbog njihovih aktivnosti i borbe za demokraciju i pravdu 1960. godine smaknuo diktator Rafael Trujillo.
U Hrvatskoj je svakih 15 minuta jedna žena fizički zlostavljana. Poražavajuće su to brojke koje bi trebalo češće iznositi u javnost, ako ne zbog pobuđivanja svijesti u javnosti kako je svaki oblik nasilja neprihvatljiv i treba ga prijaviti. Većina nasilja nad ženama ostaje neregistrirana zbog straha od prijavljivanja nasilnika. Vrlo mali broj žena odluči prijaviti nasilnika. Pojedina istraživanja pokazuju kako žene trpe nasilje i po 10 do 15 godina prije nego što konačno odluče potražiti pomoć. Svjetska statistika svjedoči kako su u više od 70 posto slučajeva ubojstava žena u svijetu izvršitelji bili njihovi partneri.
Tako se u utorak 07. studenog i srijedu 08.studenog 2023. godine u organizaciji Ekonomsko-birotehničke i trgovačke škole Zadar i suradnji Policijske uprave zadarske provela kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“
Upravo ta suradnja predstavlja sinergiju aktivnosti planiranih školskim preventivnim programom te nacionalnim preventivnim projektima „Lily“, „Živim život bez nasilja“ i preventivnim aktivnostima „Sportom protiv nasilja“ koje provodi Policijska uprava zadarska kao i projektom škole „Sadionica govori o femicidu“.
Povod tih aktivnosti je upravo obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Aktivnosti koje će policijski službenici poduzimati za cilj imaju senzibilizirati javnosti na problematiku obiteljskog nasilja, nasilja nad ženama i vršnjačkog nasilja, poticanje prijavljivanja nasilja i upoznavanja žrtava nasilja s njihovim pravima kao i davanje informacija o svim mogućnostima koje stoje na raspolaganju žrtvi unutar različitih institucija.
U edukaciji učenika i pripremnim aktivnostima, uz podršku Službe prevencije Ravnateljstva policije MUP-a RH, sudjelovali su policijski službenici za prevenciju Ureda načelnika Policijske uprave Zadarske i Policijske postaje Zadar, policijski službenici za mladež Službe kriminalističke policije PU zadarske, kontakt policajac Policijske postaje Zadar, voditelj specijalističke obuke u Interventnoj jedinici policije PU zadarske i trener Boksačkog kluba Ares Zadar, ravnateljica te psihologinja, pedagoginja i profesorica koja vodi volontersko - aktivističku školsku grupu „Sadionica“, trener tehnika samoobrane Krav Maga iz Udruge Combat Centar Zadar te predsjednica Udruge za pomoć ženi i djetetu „Duga“ Zadar.
Sam naziv projekta Lily simbolično asocira na ime pokojne sutkinje usmrćene 22. rujna 1999. od strane jednog muškog počinitelja. On je, naime, vatrenim oružjem na Općinskom sudu u Zagrebu, tijekom brakorazvodne parnice, ubio spomenutu sutkinju, svoju suprugu i njenu odvjetnicu, te teško ranio zapisničarku. Hrvatski Sabor 2004. godine proglasio je 22. rujna „Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama“.
Učenici su aktivno sudjelovali u predavanjima, a grupa učenika uključenih u Sadionicu, koji su također prisustvovali na edukaciji, kroz različite projekte zagovaraju teme poput održivosti, ljudskih prava, tolerancije i solidarnosti, te pomaganju napuštenim životinjama. Iz škole su poručili kako je prilika za sudjelovanje u ovakvom događaju zbilja vrijedna za učenike i djelatnike škole, te se nadaju da je napravljen još jedan korak ka zajedničkom cilju širenja kulture nenasilja i drugih pozitivnih stavova u lokalnoj zajednici.
Za nasilje nema opravdanja.
(D.T.)