Danas prosvjed vatrogasaca na Narodnom trgu
Zbog niza neriješenih materijalnih prava zadarski vatrogasci okupljeni u sindikatu „Zajedno“ u štrajku su već dva tjedna. Poslodavac - Grad Zadar, se oglušuje na njihove zahtjeve i zato danas dolaze u 14 sati pred gradsko poglavarstvo.
Počeli su 24. srpnja i ne misle stati dok im se ne ispune zahtjevi za povećanjem plaće. Riječ je o zadarskim vatrogascima (njih 27) koji već drugi tjedan štrajkaju jer su im prosječne plaće oko 900 eura što ni izbliza nije dovoljno ni za život, a ni za vrstu posla koji obavljaju, ističe sindikalni povjerenik Dino Lilić.
- Prije dvije godine nas je vodio Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske no kako nisu adekvatno zastupali naša prava, ljudi su izašli. Sad smo u sindikatu “Zajedno”, mi koji štrajkamo i kako nam poslodavac, a to je u našem slučaju Grad Zadar, ne odgovara uopće na dopise, ne preostaje nam drugo do prosvjeda ispred zgrade poglavarstva, objašnjava Lilić i potvrđuje kako ih je i dalje 27 u štrajku.
- Tu smo svi iz “Zajedno”, a zašto kolege koji nisu u štrajku ne štrajkaju, to trebate njih pitati. I njima su plaće male, i kod njih, primjerice, vatrogasac s 30 godina radnog staža gasi vatru za oko 1000 eura mjesečno. Je li to plaća čovjeka za ovakav posao?, upitao se Lilić.
Upit što se događa s vatrogascima smo uputili službeno Gradu no bez odgovora pa preostaje viditi hoće li današnji prosvjed nešto pomaknuti situaciju s mrtve točke. (KB)