Gradonačelnik Biograda u Japanu
Nakon Hirošime nije uspio posjetiti Nagasaki radi nevremena te se našao sa hrvatskim veleposlanikom u Tokiju, Draženom Hrastićem.
Kako smo već pisali, gradonačelnik Biograda, Ivan Knez, proveo je vrijeme u Japanu kao predstavnik jednog od 11 gradova uključenih u međunarodnu asocijaciju Gradonačelnici mira sa sjedištem u Hirošimi.
Na komemoraciji u Hirošimi, gradonačelnik Knez se pridružio japanskom narodu u izražavanju žalosti za žrtvama nuklearnog napada. Istaknuo je kako svijet još uvijek nije sigurno mjesto s obzirom na upotrebu nuklearnog oružja, a događaji u Ukrajini to dodatno potvrđuju. Njegova poruka je jasna - želi mir u svijetu i svijet bez nuklearnog oružja. Vjeruje da zabranom i uništenjem nuklearnog oružja možemo eliminirati opasnost od njegove upotrebe.
Gradonačelnik Knez sudjelovao je u brojnim svečanostima tijekom posjete Hirošimi te je trebao nastaviti svoj boravak u Nagasakiju i tamo dovršiti snimanje dokumentarnog filma o ulozi Biograda među Gradonačelnicima mira.
Foto: Jasminka Bajlo - Biogradska delegacija u Tokiju
Nažalost, trenutno je u Japanu "sezona tajfuna". Tipično za kolovoz, kroz Japan su "prohujala" orkanska nevremena, prvo "udarajući" Okinawu, a zatim jug zemlje.
Zbog nevremena otkazana je komemoracija pada atomske bombe na Nagasaki koja je simbolično održana "online" s obzirom da su premijer Fumio Kishida i ostali visoki dužnosnici morali otkazati svoj dolazak jer se do Nagasakija nije moglo doći ni kopnom ni zrakom.
Ovo je izazvalo val negodovanja u Japanu. Nagasaki često naglašava kako je Hirošima uvijek u centru pozornosti - primjerice bivši predsjednik SAD-a Barak Obama odabrao je upravo Hirošimu kao mjesto održavanja govora o devastirajućim utjecajima atomskog oružja prilikom povjesne posjete Japanu.
I trenutni predsjednik Joe Biden odabrao je Hirošimu kao mjesto posjeta kada je prisustvovao G7 sumitu ove godine - Nagasaki, kako tvrde Japanci - uvijek bude preskočen od strane visokih dužnosnika.
Umjesto planiranog puta u Nagasaki, gradonačelnik Knez se susreo sa hrvatskim veleposlanikom u Tokiju, gospodinom Draženom Hrastićem.
Foto: Jasminka Bajlo
Hrastić već osam godina obnaša dužnost veleposlanika u Japanu, u veleposlanstvu koje zapošljava samo četiri osobe. Među njihovim brojnim zadacima je održavanje redovnih kontakata s oko 150 hrvatskih državljana koji žive ili privremeno borave u Japanu, uključujući IT stručnjake, akademske istraživače i poslovne ljude.
Na sastanku Knez i Hrastić razmjenili su informacije o ekonomskoj suradnji između Hrvatske i Japana, posebno naglašavajući uvoz tune s zadarskog područja, koji čini čak 90 posto hrvatskog izvoza u Japan, te turizam.
Do 2019. godine, broj japanskih gostiju rastao je, no zbog pandemije je taj broj dramatično smanjen, ali se primjećuju naznake promjene trenda prema boljem, iako će za obnovu prethodnih brojki biti potrebno puno truda i upornosti, kako je naglasio veleposlanik Hrastić.
Veleposlanik je također govorio o japanskim ulaganjima u Hrvatsku, posebno ističući situaciju oko tvrtke Kali tuna, koja je nedavno doživjela promjene u vlasništvu, te investicije u tvornicu staklene ambalaže za lijekove u Sesvetama i nedavno veliko ulaganje japanske SoftBank korporacije u Rimac Automobile. SoftBank je uložio oko pola milijarde eura u razvoj Rimčevih superautomobila, a jasno je da namjeravaju nastaviti s takvim ulaganjima.
Knez je sažeto prezentirao povijest odnosa između Biograda i Japana od 2009. godine do danas, s posebnim naglaskom na svoj prvi posjet Japanu, sudjelovanje u komemoracijama u Hirošimi i Nagasakiju te primanje ordena od japanskog cara. Također je izrazio zahvalnost veleposlaniku Hrastiću i njegovom timu na pomoći te ga osobno pozvao da posjeti Biograd čim se nađe u Hrvatskoj.