AMERIKANCI NAPUSTILI SASTANAK S IRANOM? NEKOLIKO SATI PRIJE SASTANKA STIGLA JEZIVA PORUKA IRANA
Novinska agencija Associated Press izvijestila je da je konvoj, za koji se vjeruje da je prevozio američke dužnosnike, napustio mjesto održavanja pregovora u Muskatu. Nekoliko sati prije važnih američko-iranskih pregovora, stigla je jeziva poruka od Irana.
Iran je u četvrtak zaplijenio dva strana naftna tankera u Perzijskom zaljevu, optužujući ih za krijumčarenje goriva te pritom zadržao 15 članova strane posade, uoči važnih američko-iranskih pregovora koji su danas završeni u Omanu.
Mornarica Iranske revolucionarne garde (IRGC) priopćila je da je presrela dva broda u blizini otoka Farsi, tvrdeći da su prevozili oko milijun litara krijumčarenog goriva, izvijestio je Reuters.
Posade, sastavljene od 15 stranih državljana, privedene su i predane iranskim pravosudnim vlastima, navode iranski državni mediji.
Ezzatollah Zarghami, bivši iranski ministar i nekadašnji čelnik državne radiotelevizije, uputio je upozorenje prijeteći nasiljem u Hormuškom tjesnacu, kroz koji prolazi oko petine svjetske potrošnje nafte i naftnih derivata, piše New York Post.
"Siguran sam da će Hormuški tjesnac biti mjesto masakra i pakla za SAD”, rekao je Zarghami u četvrtak.
"Iran će pokazati da je Hormuški tjesnac povijesno pripadao Iranu. Jedino što Amerikanci mogu smisliti jest igrati se svojim plovilima i premještati ih s jednog mjesta na drugo.”
Zarghami je kasnije ponovio prijetnju, nazvavši tjesnac mogućim "poljem smrti” za američke snage te signalizirajući spremnost Irana na eskalaciju usred sve većeg regionalnog pritiska.
Američko-iranski pregovori
Podsjetimo, Iran i SAD su u Omanu održali pregovore o teheranskom nuklearnom programu, ali spor oko tema razgovora, a posebno razlike u pogledu stavova o teheranskom raketnom arsenalu, sugeriraju da će napredak biti teško ostvariv.