Aktualni sat Gradskog vijeća: povišeni tonovi i međusobna prepucavanja
Jutros je održan Aktualni sat 22. Sjednice Gradskog vijeća Zadar. U fokusu je bio čitav niz tema, a najviše je polemike izazvala rasprava o finacijskom izvješću NK Zadar, zapravo njegovom nepostojanju. Piše Krešimir Bukvić
Financijsko izvješće o Nogometnom klubu Zadar, uvođenje Građanskog odgoja u zadarske osnovne škole, te rad Turističke zajednice grada Zadra, tri su najspornije teme jutros održanog Aktualnog sata 22. Sjednice Gradskog vijeća Zadar.
Sjednici je prisustvovalo 23 vijećnika, a „zaiskrilo“ je u gotovo samom startu kada je za govornicu izašla vijećnica Akcije mladih Marijana Botić, koja je optužila predsjednika Vijeća Marka Vučetića, a onda i vladajuće iz HDZ-a da izbjegavaju na dnevni red Vijeća staviti dvije teme: objedinjenje rada komunalnih tvrtki Vodovoda i Odvodnje, te financijsko izvješće rada Nogometnog kluba Zadar.
- Naše točke ne stavljate na dnevni red i tražim da se glasa o vašem opozivu, prozvala je Vučetića.
- Zahtjev za moj opoziv uputite po proceduri, a do tada sam ja predsjednik, odgovorio joj Vučetić.
Botić je nakon njega prozvala i pročelnicu Odjela za kulturu i sport Dinu Bušić, te ju optužila da prikriva kriminalne radnje u nogometnom klubu za koji, iako su tražili, nikako da dobiju financijsko izvješće. Podršku joj je dao i kolega Ante Rubeša , koji je također naglasio da javnost ima pravo uvida u rad zadarskog nogometnog kluba, na što mu je odgovorio gradonačelnik Branko Dukić, koji je rekao da im stečajni upravitelj nije dužan odgovarati, već samo stečajnom sucu, te da su i oni zatražili to izvješće. No, nisu ga dobili.
Rasprava koja je protekla u povišenim tonovima je zaključena nakon što je Vučetić rekao kako će sporno izvješće biti zatraženo po redovnoj proceduri , a da do tada ne mogu raspravljati o izvješću kojeg nemaju.
Sljedeća tema koja je izazvala najviše polemike bila je vezana za Građanski odgoj. Vijećnici SDP-a Daniel Radeta i Danijela Vukoša prozvali su pročelnika Odjela za odgoj i školstvo Josu Nekića da samoinicijativo provodi anketu o odgoju po osnovnim školama i to subotom, iako je Građanski odgoj bio jedan od uvjeta podrške SDP-a Gradskom proračunu. U svoju obranu prozvani je pročelnik, između ostalog, rekao kako nitko nije protiv Građanskog odgoja, no kako isto tako svi moraju biti svjesni da niti Građanski odgoj, a niti odlazak u crkvu neće nekim automatizmom „proizvoditi“ dobre ljude. Dovoljno da ga Vučetić „nagradi“ riječima da provodi verbalno nasilje i isključi s govornice zbog pređene minutaže za govor.
Treća tema koja je izazvala najviše reakcija vijećnika bila je vezana za ovoljetni rad Turističke zajednice grada Zadra.
Naša je inicijativa da se nesposobnom direktoru TZ Zadra Mariju Paleki, zapravo TZ-u oduzmu sredstva od boravišne pristojbe, te preusmjere radnicima Čistoće i Hitnog bolničkog prijema, koji su ovoga ljeta nadljudski radili. TZ bi trebalo ostaviti tek toliko za plaće radnika, ne i direktora, predložila je Botić.
Referirao se gradonačelnik koji je rekao da radnici Čistoće i Hitnog medicinskog prijema imaju svoje plaće i da su nagrađeni.
Vijećnici su, uobičajeno, kako koji, upadali jedan drugome u riječ. Tonovi su bili, spomenuto, povišeni. Na „tapetu“ su bile i druge teme, „raspravljalo“ se i o kolektivnim ugovorima poput Ugovora radnika Liburnije, koji su zamalo počeli sa štrajkom, kako je to rekao vijećnik Akcije mladih Roko Tadin. Prozvavši vladajuće da ne rješavaju probleme u spomenutoj komunalnoj tvrtki, te da prikrivaju činjenicu da neki zaposlenici dolaze na posao svega jedan do dva puta mjesečno, no uredno dobijaju plaću.
Irena Dragić iz SDP-a je upozorila sve prisutne na izljeve fekalija na Gradskim bedemima, kao i nizu drugih gradskih lokacija, poručivši gradonačelniku da će njegov mandat obilježiti parola –"ma pusti govna".
Prvi čovjek grada joj je uzvratio da će problemi s fekalijama biti riješeni i da je upravljanje starim dijelom grada izuzetno zahtjevno. Radeta je prozvao Ministra regionalnog razvoja Šimu Erlića i rekao da gradi kuću, zapravo njegova majka, na Karmi, iako Prostorni plan predviđa minimalno 350 metara četvornih terena za izgradnju, a njegova parcela je veličine 346 metara četvornih. Odgovorio mu je pročelnik Odjela za prostorno uređenje Darko Kasap i rekao da će to provjeriti.
Kasap je bio i na „meti“ vezano za ekspoloziju izgradnje u gradu, kako je to rekao vijećnik Domovinskog pokreta Damir Biloglav, istaknuvši da je „duh“ grada nestao, da zgrade samo niču jedna za drugom, a zelene površine nestaju. Biloglav je rekao i to da je u Zadru na djelu i ubrzano uništavanje javnog zdravstva, te da Zadar ima najviše privatnih poliklinika u zemlji, kao i najduže liste čekanja.
-Idemo u izmjene i dopune Prostornog plana i ideja je povećati zelene površine, odrediti najmanje dva parkirna mjesta po jednoj stambenoj jedinici, te povećati udaljenost između susjednih zgrada, obećao je Kasap.
Od građanima itekako važne teme za izdvojiti je i inicijativa vijećnice Nezavisne liste Enija Meštrovića, koja je predložila da se građanima koji se duže zadržavaju u Općoj bolnici Zadar omogući dobijanje svojevrsne besplatne kartice za parking, kako bi mogli nesmetano koristiti zdravstvene usluge, a ne plaćati skupi parking. (K. B.)