ZFF: MEĐUNARODNA KONKURENTNOST MALIH FILMSKIH TRŽIŠTA
Međunarodna konferencija Small Cinemas, koja se održava u sklopu europskog projekta ‘Povećanje međunarodne konkurentnosti filmske industrije na malim europskim tržištima’ (CresCine), počela je u utorak u Zagrebu, kao dio ovogodišnjeg Zagreb Film Festivala
U partnerstvu sa Zagreb Film Festivalom i Akademijom dramske umjetnosti, konferenciju organizira Odjel za kulturu i komunikacije Instituta za razvoj i međunarodne odnose (IRMO), kako bi se istražile aktualne promjene u globalnoj filmskoj industriji, s posebnim naglaskom na filmsku industriju u malim zemljama.
Konferenciju je otvorilo predavanje stručnjaka za medijske industrije, izvanrednog profesora s Odjela za medije i novinarstvo na Sveučilištu u Aarhusu Jakoba Isaka Nielsena "Four Avenues for Small Film Ecosystems", u kojemu je analizirao sedam malih europskih filmskih tržišta i ključne strategije za suočavanje s izazovom premalog domaćeg tržišta.
Uslijedio je okrugli stol o javnim politikama utemeljenima na podacima za mala filmska tržišta, gdje se razgovaralo o učincima streaming servisa na proizvodnju, distribuciju i potrošnju, promjenama navika publika te na koji način se javne politike nose s izazovima s kojima se suočavaju mala filmska tržišta.
Ravnatelj HAVC-a Christopher Peter Marcich rekao je kako filmski centri u gotovo svim zemljama EU nastoje proizvoditi lokalne priče u koje ugrađuju kulturne elemente svojih sredina, što je važno ne samo za identitet pojedine države, nego i za europski identitet.
"U tome smo vrlo angažirani, no jak je utjecaj američkih streaminga koji se fokusiraju na komercijalnu stranu filmske industrije. Mi pokušavamo napraviti najbolju kombinaciju raznih politika koje idu prema istom cilju", dodao je.
Krešimir Partl, državni tajnik u Ministarstvu kulture i medija, podsjetio je na razdoblje jačanja streaming servisa u vrijeme pandemije, zbog čega je sada teško uspoređivati situaciju s onime što se događalo u sektoru prije pet ili deset godina.
"Danas svatko kod kuće ima nekoliko streaming platformi koje imaju toliko sadržaja da je hrvatskom filmu još teže biti vidljiv, a za mlađe generacije ako nešto nije na streamingu niti ne postoji. No, možda će upravo prevelika količina sadržaja potaknuti gledatelje da se okrenu lokalnim temama s kojima se mogu poistovjetiti", napomenuo je.
Partl ističe kako Hrvatska ima odlične producente, autore i filmaše što potvrđuju i nagrade na velikim festivalima, no problem je kako doći do publike, osobito kada je tehnologija sve bolja i kod kuće možete imati iskustvo kao u kinu.
Ivana Kostovska s Vrije University Brussel predstavila je istraživanje iz kojega je vidljivo kako streaming servisi ne investiraju toliko u originalne naslove na malim tržištima, među kojima je i Hrvatska, koliko za veća poput Velike Britanije, Španjolske i Francuske.
U srijedu će se održati panel o konkurentnosti u malim filmskim industrijama i predstavljanje ključnih EU projekata za razvoj audiovizualne industrije, te panel o izazovima nezavisnih kinoprikazivača u Hrvatskoj.
Zadnji dan konferencije, 7. studenog, održat će se, među ostalim, predavanje Petra Szczepanika s Karlovog sveučilišta u Pragu "Geography of the Streaming Economy: East-Central Europe as a Digital Periphery", koje će ponuditi detaljan pogled na utjecaj globalnih streaming servisa na tržišta Istočne i Srednje Europe.
(Hina)