OBILJEŽENA 80. GODIŠNJICA OSLOBOĐENJA ŠIBENIKA OD FAŠIZMA

Polaganjem vijenaca i karanfila ponosa na spomen- kosturnicu na gradskom groblju Kvanj i prigodnim programom u Muzeju pobjede i oslobođenja Dalmacije u Drugom svjetskom ratu obilježena je 80. godišnjica oslobođenja Šibenika od fašizma.

03.11.2024. - 20:11
03.11.2024. - 20:12
OBILJEŽENA 80. GODIŠNJICA OSLOBOĐENJA ŠIBENIKA OD FAŠIZMA
Foto: Hina

Organizator programa je Zajednica udruga antifašističkih boraca i antifašista Šibensko – kninske županije.

Nakon Splita i Zadra, 3. studenog 1944., ulaskom partizanskih boraca u Šibenik, grad je oslobođen od nacifašista.

U akciji oslobađanja Šibenika poginulo je 14 pripadnika Prve dalmatinske proleterske brigade dok je 70 partizana ranjeno. Svima njima u nedjelju je odana počast uz sudjelovanje bivših i sadašnjih saborskih zastupnika iz redova SDP-a Ivana Ninića, Petra Baranovića, Vesne Podlipec i Tončija Restovića. Bio je tu i predstavnik Grada Šibenika Petar Mišura, ujedno potpredsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista (ZUABA) te brojni drugi antifašisti.

„Nisu samo pobijedili naciste, fašiste, četnike i ustaše, nego su i sagradili škole, vrtiće koji su nosili imena Šibenčanki i Šibenčana koji su dali živote za našu slobodu. I ne samo to, izgradili su društvo koje je na specijalističke preglede čekalo 32 sata, dok je danas situacija slična, samo se čeka 320 dana. Izgradili su i društvo u kojem je broj visokoobrazovanih na tisuću stanovnika bio veći od onog u Njemačkoj, Italiji ili Francuskoj“, kazao je u prigodnom govoru na Kvanju Zoran Restović, predsjednik ZUABA-a Šibensko-kninske županije.

Nakon programa na Kvanju, isti se nastavio u centru Šibenika, u Muzeju pobjede, druženjem na prigodnom domjenku uz poeziju Zlatomira Vujka i lokalnog glazbenika Darija Vukorepu.

Akcija oslobođenja Šibenika počela je u noći uoči 3. studenog, a završila se u zoru toga dana ulaskom pripadnika 1. dalmatinske, 3. prekomorske i dijelova 19. sjeverodalmatinske divizije. Šibenski borci dali su ogroman doprinos u narodnooslobodilačkoj borbi u Drugom svjetskom ratu na nekoliko fronti. U bitki na Sutjesci sudjelovalo je 1316 Šibenčana i Šibenčanki, poginulo je njih 535.    (HINA)

   0
   0