Marija Nemčić: najutjecajnije žena na HRT-u već 30 godina
Ravnateljica poslovne jedinice Program na Prisavlju ambiciozna je Dubrovkinja s dugogodišnjim televizijskim iskustvom. Iza nje su stotine televizijskih projekata, ali i moć koju je u medijskom svijetu Hrvatske malo koja žena uspjela zadržati.

Kad je novi glavni ravnatelj javne televizije Robert Šveb javno obznanio da je za ravnateljicu Poslovne jedinice Program odabrana Marija Nemčić, jedna od najutjecajnijih žena na Prisavlju ikad, reakcije su bile dvojake. Profesionalci su se razveselili povratku osobe s velikim iskustvom u vruću fotelju, dok je veći broj zaposlenika, koji samo odrađuju za dobru plaću ono što moraju, strahovao od njezinih kadrovskih poteza. No, sudeći po prvim sezonama i oštrice šefice su otupjele, dok je program poprilično blijed.
Ambicijom do fotelje
Što čudi,obzirom na njezinu prošlost. Nemčić je još od dolaska iz Dubrovnika u Zagreb početkom osamdesetih, na studij francuskog jezika i komparativne književnosti važila za sitnu, dinamitnu i jako ambicioznu osobu. Na Televiziju Zagreb došla je 1986. Prošavši sito velikih i dugotrajnih audicija, prvi koji je u toj maloj s južnjačkom melodijom govora primjetio iskonski talent za medij i želju za učenjem bio je tv veteran Lazo Goluža. Prvo reportersko iskustvo stjecala je u redakciji Zagrebačke panorame, dnevne informativne emisije o životu u metropoli, koja je emitirana predvečer na drugom programu zagrebačke televizije. Kroz nju su prošla mnoga kasnije poznata tv imena, poput Tanje Šimić, Joška Martinovića, Denisa Latina, Darije Marjanović, Igora Mirkovića...Nemčić je pokazivala afinitet temama iz kulture, a ubrzo je počela raditi zapažene reportaže u dvojcu s Tanjom Šimić.
Televizija: zanat i strast
Prve uredničke korake napravila je u projektu Zimovizija, a najveći izazov bilo je u procesu odvajanja Televizije Zagreb od JRT-a, uredničko preuzimanje Drugog programa Televizije kao zabavno-komercijalnog s autorskim profilom, koji bi trebao početi donositi i marketinški novac. Televizija Zagreb postaje početkom devedesete HRT, kormilo preuzima Antun Vrdoljak, Miroslav Lilić, bivši Partijski urednik Dnevnika prelaskom u HDZ postaje glavnim urednikom i tek tada nacionalna javna televizija postaje svjesna zadaće kako dnevno mora proizvoditi veliku količinu vlastitog programa.
Dobro jutro
Poslije ratnog Programa za slobodu, pokreće se Dobro jutro, Hrvatska, jutarnji program uživo, po uzoru na RAI, koji Nemčić smatra svojim projektom. Prvog dana emitiranja ona je vodila prvu emisiju, u paru s Komedijinim glumcem Ivicom Zadrom. Te prve godine bile su i najbolje i najzabavnije za ovaj mozaični program, iza kojeg je postojala čelična urednička ruka pokojne Mignon Mihaljević. Emisiju su jedno vrijeme vodili i Helga Vlahović, Denis Latin, Ana Brbora, Vedrana Međimorec, Željka Fattorini, Duško Ćurlić, Karmela Vukov Colić, Mirna Berend, Darko Janeš, Blaženka Leib, Davor Meštrović, Drago Celizić, Suzana Pardačer, Danijela Trbović i drugi. Bio je to i rasadnik talentiranih reporterskih kadrova. Danas je taj program pod uredničkim vodstvom Milićeve supruge monoton, zastario, loše koncipiran, neinventivan, s ružnom scenografijom i voditeljima Fodorom i Meštrovićem, koji će u njemu, očito, dočekati mirovinu.
Projekti, projekti
Kad je Ksenija Urličić, druga najambicioznija žena na Prisavlju ikad, preuzela Zabavni program HRT-a i pokrenula 20-ak emisija, sukob na relaciji Nemčić-Urličić bio je konstantan. Obzirom da je popularnoj voditeljici brat bio Žarko Domljan, predsjednik Sabora, prijatelj iz djetinjstva Tonči Vrdoljak, a poštovao ju je jako i Tuđman, Nemčić je bila u konstantnom strahu hoće li je Urličićka skinuti s trona. No, Kseniji je bila dovoljna moć u Zabavnom programu i nije imala većih uredničkih ambicija. Među projektima koji su pokretani za vrijeme Nemčićkinih mandata su i Turbo limach show, Treći program HRT-a, Malavizija, Latinica, Duoptrija, informativne autorske emisije Mirkovića, Martinovića, Slikom na sliku, Opera box, Zlatko i detektivi, Hit depo, Ekran bez okvira, Kućni ljubimci, Željka Ogresta i gosti, Upitnik, Porin, Dobro je činiti dobro...
Kad sam na OTV-u vodio i uređivao večernji subotnji talk show Leptir, koji je bio iznimno popularan, pokretanjem Trećeg programa HRT-a upravo me Nemčić, uz blagoslov Vrdoljaka, pozvala da napustim lokalnu zagrebačku televiziju i vodim i uređujem tjedni talk show na HRT-u. Predložio sam Zrcalo, emisiju s jednim jakim gostom uživo, u trajanju 50 minuta ponedjeljkom u 21 sat, uz bocu pjenušca, dvije čaše i zrcalom u pozadini. Gostovale su eminentne persone, većina pokojna: Fabijan Šovagović, Almira Osmanović, Ljiljana Molnar Talajić, Vasilije Jordan, Krsto Papić, Gabi Novak, Relja Bašić, Pino Gjergja, Drago Diklić, Cinthia Hansell Bakić, Ana Karić, oskarovac Istvan Szabo, Đelo Jusić, Georgij Paro, Nuša Marović, Arsen Dedić, Joško Marušić, Jagoda Kaloper, Vice Vukov i drugi. Novinarske priloge radili su i Zoran Šprajc i Bruno Kovačević, a pohvalne kritike izlazile su u ozbiljnom Vjesniku i Globusu.
Milost i nemilost
Već s 40 godina Nemčić je imala uredničko iskustvo, kakvo mnogi njezini kolege ne steknu do mirovine. Imala je perioda kada nije bila u milosti, jednom ju je preko noći smijenila novoizabrana urednica programa i tad veća Tuđmanova miljenica Hloverka Novak Srzić. Kad se nije bavila uređivanjem programa, posvetila se Međunarodnim poslovima. I uvijek bila bliska s vrhuškom HDZ-a, bez čijeg blagoslova ne bi imala impresivan CV. Oko nje su uvijek bili isti, povjerljivi ljudi, koji su zbog vjernosti dobivali emisije, projekte, uredničke fotelje: Velimir Đuretić, Đelo Hadžiselimović (čiji je prijateljsko-emotivni odnos uvijek bio enigma), producenti Goran Ugrin i Rajko Pavlović, Tanja Šimić, Ivica Zadro, Darko Janeš, redatelji Ivan Miladinov ,pokojni Dalibor Sokolić, Tvrtko Grgić, slikar Ivica Propadalo koji je lijepe honorare ubirao za dizajn Porina i stotine scenografija, i drugi. Naravno, uz sestru Romanu Nemčić. Kažu kako je uvijek bila ljubomorna na ljepotice, tako da su za vrijeme njezinih mandata nestale zauvijek s HRT-ova ekrana Mirna Berend, Aleksandra Mindoljević, Vlatka Pokos, Nikolina Pišek, Bojana Gregorić i druge zgodne žene.
Posljednjih godina igrala je na sigurno uzimavši provjerene licence zabavnih formata: Tko želi biti milijunaš, The Voice, Zvijezde pjevaju, Maestro, Ples sa zvijezdama (format BBC-a kojeg joj je, zbog vlastite aljkavosti, prije dvije godine preotela Nova TV i napravila najgledaniji tv show u Hrvata!)... Posljednji projekt koji je autorski osmislila i pokrenula, a pobrao je unisone hvalospjeve kritike, medija i publike jest glazbeni retro show A strana.
Gdje su nestali brendovi ?
Činjenica jest kako se HRT, za što je djelomično kriva sama Nemčić, odrekao svih svojih najboljih autorskih projekata, brendova, autora i lica. Nema više ni Kviskoteke, Kritične točke, Male tajne velikih majstora kuhinje, 3,2,1 kreni, Slikom na sliku, Latinice, Turbo limach showa, Nedjeljom popodne, TV Magazina, Jadranskih susreta, Malih noćnih razgovora, Kulture srca, Sedme noći, Jel' me netko tražio, Ekrana bez okvira, Reportera, Opere box, Malavizije, hit hrvatskih telenovela, poput Vile Marije, ili Ponosa Ratkajevih, kvalitetnih dramskih serija prema domaćim klasicima (što jest zadaća javne televizije), poput U registraturi, ili Putovanja u Vučjak, nema drama i tv filmova u vlastitoj produkciji, prijenosa predstava i gala inozemnih koncerata, ne prenosi se ni Sanremo.
U depoima arhive na Prisavlju prašinu skupljaju kvalitetne kostimirane dramske serije iz vlastite produkcije, poput Fiškala, Diogeneša, Sumorne jeseni, Čovika i po, Mačka pod šljemom, Nepokorenog grada, Marije, koje bi trebalo digitalno restaurirati i prikazati današnjim generacijama. No, današnji urednici nemaju pojma ni da su ikad snimljene.
U komparaciji sa svim prolaznim direktorima programa postavljanim isključivo po partijskoj podobnosti vladajućih, od Brune Kovačevića, Mislava Stipića, Renata Kunića, do Damira Novinića, Nemčić je za njih suho zlato i televizijski genij. No, programi koje potpisuje zaslužuju solidnu dvojku, ništa više.
Zlatna liga
Pompozno medijski najavljivan Nemčićkin projekt Zlatna liga, koji ima čak desetero urednika i brdo voditelja ubrzo se pokazao promašajem. Prvi razlog što adekvatnih gostiju za emisiju, koji su u mirovini ,dobrog zdravlja ,vitalne memorije, a pri tom su šarmantni, dobri pričači i zabavni, možeš nabrojati na deset prstiju. Jer,devedeset posto njih od corone naovamo je, nažalost, preminulo. Drugi je problem što svi voditelji, izuzev tv dive Mirjane Rakić, ne znaju voditi televizijski razgovor, nisu pripremljeni, nemaju znanja o sugovornicima i postavljaju školska pitanja u rangu kumica s placa. Tako da je projekt umjesto top, ispao veliki flop!
Šablonski program
Program se danas sveo na britanske krimi serije, uvozne dokumentarce, licencne formate, čak i ono malo domaće produkcije proizvode nezavisne produkcijske kuće, od kojih HRT kupuje gotov proizvod. Jutarnji, dnevni i poslijepodnevni program je šablonski, dosadan i predvidiv. Svako kvalitetno autorstvo je na Prisavlju ubijeno, a svaki dan ekranom dolaze i prolaze neka nova lica bez audicije, preko HDZ-ovih i rođačkih veza, bez znanja, pokrića, dikcije, talenta za kameru, dok je voditeljstvo svedeno na čitanje s papira i blesimetra... Nema više jakih tv ličnosti, i posljednji među njima neumitno svakodnevno umiru.
HRT s više od 3,5 tisuće zaposlenih sveo se na tromi činovnički ustroj, u kojemu bivši šoferi postaju producenti. Svaka žar,strast i ljubav velike većine uposlenika prema tv mediju kojim se bave, kao i poštovanje gledatelja odavno je izostalo. Program potpisuju nekompetentni glavni urednici, a analiziraju članovi Vijeća HRT-a, koji o televiziji nemaju pojma. I to je, nažalost, rijeka bez povratka.
Za to vrijeme Nemčić je posvećena svojoj ljubavi, drugoj sezoni licencnog formata The Voice,u kojem bi najveća novost trebale biti novi članovi žirija: Matija Cvek i Damir Urban, kojega ćemo gledati ove jeseni. Očito se i Marija Nemčić zamorila, istrošila sve adute, lagano se pripremavši za mirovinu, koja slijedi za par godina. (BH)