GREENPEACE: VLADA NAS OD KLIMATSKIH PROMJENA BRANI NOVIM FOSILNIM PROJEKTIMA

Aktivisti Greenpeacea u četvrtak su ispred Ministarstva gospodarstva izrazili nezadovoljstvo ažuriranim Nacionalnim energetskim i klimatskim planom (NECP) do 2030. godine, koji je Vlada uputila u javno savjetovanje, jer je naglasak i dalje na razvoju plinske infrastrukture.

28.11.2024. - 13:10
28.11.2024. - 13:10
GREENPEACE: VLADA NAS OD KLIMATSKIH PROMJENA BRANI NOVIM FOSILNIM PROJEKTIMA
Foto: Hina

"Nažalost, ovdje vidimo kako nas Vlada od klimatskih promjena planira braniti novim fosilnim projektima, s obzirom na to da su ulaganja u plin jedan od lajtmotiva ovoga Plana. Vidimo tu i daljnje planove za bušenje kopna i Jadrana u potrazi za naftom i plinom, a saznajemo kako Hrvatska vidi i staru nuklearku Krško u pogonu u dalekoj 2050. godini", rekla je programska voditeljica Greenpeacea u Hrvatskoj Petra Andrić.

Performansom, održanim dva tjedna prije isteka jednomjesečnog javnog savjetovanja o NECP-u, aktivisti su rekvizitom na kojem je prikazana CO2 “bomba” te natpisima “Pare u solare” i “Ne novim plinskim projektima!” nadležnom Ministarstvu poručili da je ažurirani NECP nedovoljno ambiciozan te da ne prati potencijal obnovljivih izvora energije i pogoduje fosilnoj industriji.

Spornim smatraju iznos od dvije milijarde eura javnih ulaganja u jačanje plinske infrastrukture.

"Na taj način ostajemo ovisni o uvozu energenata. Prava energetska neovisnost počiva na ulaganjima u domaće obnovljive izvore energije, a važno je i hitno krenuti u modernizaciju elektroenergetske mreže", kazala je Andrić.

Hrvatska ima ogromne potencijale za korištenje energije sunca, ističe Greenpeace, a po njenom iskorištavanju i dalje je na dnu europske ljestvice. Kao primjer dobre prakse navod Estoniju koja je u svom Nacionalnom planu istaknula cilj od 100 posto obnovljive elektroenergetike.

"Prema izračunima energetskih stručnjaka s zagrebačkog Fakulteta strojarstva i brodogradnje, Hrvatska može svoju neto potrošnju električne energije podmirivati iz domaćih obnovljivih izvora već od 2030. godine, za što je potrebno prvenstveno ulagati u nove solarne i vjetroelektrane", naveli su u priopćenju.

S druge strane, nova znanstvena istraživanja pokazuju da plin može imati jednake ili čak veće emisije stakleničkih plinova od ugljena. "Primjerice, LNG uvezen iz SAD-a je 33 posto štetniji za klimu od ugljena", upozorili su.

Greenpeace je prozvao resorno Ministarstvo i zbog sporosti u donošenju NECP-a jer su ih zemlje članice Europske unije trebale predati Europskoj komisiji do 30. lipnja ove godine, dok se u Hrvatskoj tek 12. studenoga uputilo na javno savjetovanje.

(Hina) 

   0
   0

Zadarski portal koristi kolačiće (cookies) za poboljšanje korisničkog iskustva. Postavke kolačića mogu se kontrolirati i podešavati u vašem web pregledniku. Nastavkom pregleda web stranice Zadarski portal, slažete se s korištenjem kolačića. Za nastavak pregleda i korištenja web stranice Zadarski portal, molimo kliknite na gumb "Slažem se".